247 327 návštěvníků

Kalendář akcí: Bojovou cestou 1.čs. tankové brigády

Datum konání akce: 28. - 30. dubna 2018

Bojovou cestou 1. československé samostatné tankové brigády


Kolegové, přátelé, vážení hosté,

rád bych vás pozval na letošní Bojovou cestu 1. československé samostatné tankové brigády. Zejména dne 29. 4. 2018 v18 hod. na koncert Swingového orchestru Příbor a následnou přehlídku historické vojenské techniky. Za účasti ČsOL, Sokolů, Junáků, Skautů a vojenskohistorických klubů z Masarykova náměstí na most Miloše Sýkory.


Společně chceme svými aktivitami uctít památku statečných vojáků i civilních občanů. Všech, kterým osud naší země a budoucího pokolení nebyl lhostejný.Projekt zahrnuje:

• Uskutečnění jízdy vojenskými historickými vozidly po trase autentických míst, kudy si razila cestu k osvobození naši vlasti 1. československá samostatná tanková brigáda.

Při jízdě navštívíme:

• 28.4. obce 10hod. Štítina, 13hod. Háj ve Slezsku(oběd), 15hod. Hrabyně, přesun do Dolní Lhoty..přenocujeme na mlýně (pivko, guláš, táborák)

• 29.4. 9hod. Dolní Lhota, 10hod. Čavisov, 13hod. Klimkovice, 16hod. Ostrava Zábřeh, 18hod. Moravská Ostrava Masarykovo náměstí,
Zde provedeme pietní akty, ukázku a přehlídku vojenské techniky.
20:30h odjez do Krmelína…večeře a nocleh v Sokolovně a na hospodě.

• 30.4. 8hod. Krmelín, 10:30hod. Stará Ves nad Ondřejnicí (oběd na zámku), 15hod. Trnávka – bojový přesun k Trnávce v koloně s T 34 a bojová ukázka, osvobození obce a letiště Trnávka ..Kdo bude chtít zůstat večerní program u táboráku(pálení čarodějnic) , nocleh zajištěn.
1.5. pojedeme za kolegy do leteckého muzeum Suchdol n.O. a pak domů.

29.4. odpoledne dále uskutečníme

• symbolické překročení řeky Odry nedaleko brodu U korýtka (právě zde se našim tankistům podařilo překonat německé pozice, aby mohli osvobodit centrum Ostravy s co nejmenšími ztrátami na obyvatelích a infrastruktuře města)

• v Ostravě Zábřehu nabídneme divákům výstavu vojenské techniky a ukázku v obsluze dělostřelecké baterie a navštívíme výstavu letců RAF
- na Masarykově náměstí koncert Swingového orchestru Příbor (nedaleko mostu Miloše Sýkory, který naši tankisté společně s Ostravany zachránily před zničením)

• přehlídku techniky jízdou z Masarykova náměstí přes most Miloše Sýkory a slavnostní osvětlení mostu. Lampiónový průvod mladých skautů, junáků a návštěvníků z náměstí na most. Letos již tradiční zapálení svíček za naše padlé vojáky na konstrukci mostu. Položení kytic u památníku Čs. tanku 501 za mostem. Ohňostroj.

30.4.

• Bojový přesun k Trnávce v koloně s T 34

• Historickou bojovou ukázku ,,Osvobození obce a letiště Mošnov“ Obec a letiště Mošnov osvobodila 1.čs tanková brigáda 3.5.1945, poté se na letiště přesunul Československý stíhací pluk. Ukázka se bude odehrávat na aeroklubovém letišti v Trnávce cca 7 km od Mošnova


KHV Hrádek nad Nisou z.s.
Jižní 344
463 34 Hrádek nad Nisou
IČ: 46748652